Dobrovolníci pro rekonstrukci věže Jakobínka byli během soustředění v jednom kole

© Podléhá licenci CC.

U věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou se včera, v neděli 26. listopadu 2017, poprvé sešly čtyři desítky dobrovolníků, kteří se chtějí zapojit do její obnovy a spolupracovat při obsluze repliky středověkého jeřábu.

Pomocí unikátního stroje bude v létě opravena střecha a ochoz této dominanty hradního návrší. Úkolem dobrovolníků bude zajišťovat pohyb jeřábu chůzí v poháněcím kole. Jeřáb bude osazen u vrcholu střechy Jakobínky ve výšce asi 40 metrů.

Nevšední dobrovolnická brigáda přilákala zájemce až z Plzeňska či Liberecka, mezi nimiž nechyběly ani čtyři odvážné ženy. Tesařský mistr Petr Růžička, autor repliky středověkého jeřábu, seznámil přítomné s principem fungování stroje a poučil je o bezpečnosti práce. Zájemci si vyzkoušeli šlapání v kole jeřábu, jehož pomocí vytáhli do výšky čtyřiceti metrů několik sto padesát kilogramů vážících trámů. Svoji odolnost vůči závratím si otestovali výstupem na vrcholek věže po šnekovitém dřevěném lešení.

Nábory dobrovolníků budou pokračovat až do jara. Ideální počet bude 50 pomocníků. S pracemi se začne na přelomu dubna a května.

 

Související zprávy

Staňte se středověkým jeřábníkem: NPÚ hledá dobrovolníky pro rekonstrukci věže Jakobínky

7. 11. 2017 (aktualizováno 26. 11. 2017)

V neděli 26. listopadu se v Rožmberku nad Vltavou sešli první zájemci, kteří se chtějí jako dobrovolníci účastnit oprav věže Jakobínky. Vybraní uchazeči budou mít...