Jeřáby táhnou na Jakobínku - speciální prohlídky na hradě Rožmberk

Hrad Rožmberk - Chcete si sami vyzkoušet, jak se ve středověku stavěla věž? Kolik toho unesl dřevěný jeřáb a na jakém principu fungoval? Zavítejte o víkendu 3. a 4. června na hrad Rožmberk, kde pro vás zkušení lektoři připravili speciální program „Jeřáby táhnou na Jakobínku“, inspirovaný probíhajícím projektem na obnovu hradní věže Jakobínka. Prohlídky začínají po oba dny v 11. a 14 hodin.

První květnový víkend, 3. a 4. června, bude hrad Rožmberk patřit rodinám s dětmi a zájemcům o středověké stavitelství. Pro ně je připraven program nazvaný Jeřáby táhnou na Jakobínku, který hravou a jednoduchou formou seznamuje se středověkými stavebními principy a základy fyziky v praxi.    

 

Při programu využíváme zmenšené funkční repliky středověkého jeřábu s otočným ramenem, nakloněnou rovinu, vozík s pákovým pohonem, a tak podobně“, popisuje spoluautorka programu Eva Neprašová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích a dodává: „ Lektory jsou studenti Technické univerzity Ostrava, kteří studují obor dějiny umění se specializací na technické památky“.

 

Didaktický program navazuje na probíhající projekt obnovy a restaurování věže Jakobínka, který je svého druhu ojedinělým experimentem. Při rozsáhlé obnově, zahrnující mimo jiné dostavbu věže, obnovu ochozu, střechy a střešní krytiny, jsou využívány středověké stavební technologie, včetně funkční repliky stavebního jeřábu a středověkého dřevěného lešení. To vše za pomoci autentických ručních nástrojů a jednoduchých mechanických strojů.

 

Prohlídky, trvající zhruba 90 minut, začínají v 11 a 14. hodin. Vstupné je 80 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.